01

Vítejte v imersivní expozici Za zdí

Imersivní expozice Za zdí vypráví inovativní formou příběh bývalé věznice v Uherském Hradišti, místa s velmi pohnutou historií. Expozice má podobu mobilní aplikace pro chytré telefony se systémy iOS a Android a slouží široké veřejnosti zdarma. V expozici je využívána rozšířená realita (AR).

Expozice se sestává ze šesti stanovišť s unikátním obsahem. Seznámíte s historií věznice, kterou vás provede AR hologram hradišťské rodačky, herečky Evy Podzimkové, prohlédnete si vězeňský areál v AR z ptačí perspektivy, zakusíte výslech na StB nebo vstoupíte do cely – samotky.

Expozice Za zdí je site-specific. Znamená to, že stáhnout si ji pro iOS a Android můžete kdekoliv, použít ji však můžete jen v okolí hradišťské věznice. Poté, co expozici absolvujete, však už zůstane uložená ve vašem zařízení a spustit ji budete moct kdekoliv. Velikost aplikace je cca 430 MB.

Pokud se vám aplikaci nedaří v App Store či Google Play najít, je nám líto, ale je pravděpodobné, že vaše zařízení aplikaci nepodporuje.

Absolvování expozice zabere cca 45 minut a může zkonzumovat třetinu až polovinu baterky vašeho mobilu. Zvažte proto, zda si nevzít externí nabíječku. Pokud se vám baterka vybije vprostřed expozice, nebojte: Po nabití navážete, kde jste skončili.

Nejlépe si Za zdí užijete se sluchátky či externím reproduktorem.

Start expozice je před vchodem do budovy Střední uměleckoprůmyslové školy, Všehrdova 267, 686 01 Uherské Hradiště. Budete-li se s otevřenou aplikací fyzicky nacházet na tomto místě, automaticky se vám spustí první stanoviště.

Věnujte prosím pozornost také dalším instrukcím v samotné aplikaci.

03

Donoři a partneři

Donoři:
Nadační fond Martiny a Martina Růžičkových
SPUR
Ing. Čestmír Vančura
město Uherské Hradiště
Zlínský kraj
Partneři:
Juráš a partneři - advokátní kancelář SUDINERO s.r.o - účetní a daňová kancelář
Technologičtí a designoví partneři:
Little Greta VRCOT
PODĚKOVÁNÍ:
Archiv Bezpečnostních složek
Pavel Vrága
Pavel Portl
Dizajn Design

Jsou věci, které je třeba udělat. Tahle je jednou z nich.

— Memoria & Historia Futurae
05

O nás


MEMORIA

Memoria je spolek, který vzešel z občanské Iniciativy za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti zformované kolem roku 2009, kdy objekt bývalé věznice mohl být prodán ve veřejné dražbě k libovolným účelům. Spolek usiluje o důstojné a smysluplné využití tohoto areálu, minulosti za zdí v centru města. Silný historický příběh, nečernobílé vidění, téma hledání spravedlnosti a úsilí o férovou budoucnost a demokratickou společnost občanů, kteří jsou obeznámeni s naší společnou minulostí.


Historia Futurae

Historia Futurae je zapsaný ústav a platforma, na níž se protínají moderní technologie, jako jsou rozšířená (AR) či virtuální realita (VR), s historickými tématy. Historia Futurae je stavěna na principech otevřenosti, transparentnosti, spolupráce a na srozumitelném předávání historie co nejširšímu publiku, a to poutavě, bez předsudků a příkras.


Tým
Anna Stránská
Anna Stránská

Anna má své kořeny na Slovácku, o hradišťskou věznici se intenzivně zajímá od svých gymnaziálních let. Absolventka Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Jako arts manager se věnuje řadě kulturních projektů. Pracovním domovem jí je brněnské HaDivadlo, součást Centra experimentálního divadla, kde působí ve vedení scény jako intendantka. Je předsedkyní spolku Memoria. V projektu Za zdí měla na starosti koncept, text a fundraising.

Jakub Jareš
Jakub Jareš

Jakub je výzkumný pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů, vyučuje muzejní studia na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a zároveň působí jako kurátor a konzultant na volné noze se svojí firmou Exponaut.cz. Je autorem řady výstav a spoluautorem několika knih, mimo jiné v roce 2020 vydané publikace "Muzeum v diskusi. Jak vystavujeme soudobé dějiny". Je dlouholetým členem spolku Memoria. V projektu Za zdí měl na starosti odborné konzultace a rešerše a texty.

Jan Blažek
Jan Blažek

Jan je zakladatel neziskovky Historia Futurae a spoluzakladatel kreativní agentury Little Greta a AR a VR agentury VRCØT. Zajímá se o historii 20. století. Je věčným pochybovačem o smyslu marketingu, a proto hledá seberealizaci v neziskovém sektoru. V projektu Za zdí měl na starosti koncept, text a fundraising.

Tomáš Nedvěd
Tomáš Nedvěd

Tom je spoluzakladatel kreativní agentury Little Greta a AR a VR agentury VRCØT. Je velký fanda zejména středověké historie. Na činnosti Historia Futurae se podílí v ideové rovině a jako projekťák. V projektu Za zdí měl na starosti koncept, projektové řízení a testování.

Václav Adamec
Václav Adamec

Václav vystudoval historii, ale živí se jako marketingový specialista se zkušenostmi ze soukromé, státní i neziskové sféry. V AR a VR agentuře VRCØT působí jako konzultant. Historii však nikdy neopustil, v současnosti pracuje na disertační práci o potírání levicového odboje brněnským Gestapem. V projektu Za zdí byl konzultantem.

Katka Bednaříková
Katka Bednaříková

Katka měla v projektu Za zdí na starosti projektové řízení.

Spolupracovníci a spolupracovnice
Spolupracovníci a spolupracovnice

• Dagmar Vacková – průběžná nehynoucí podpora
• Daniel Pohuba – build webu
• Eva Podzimková – průvodkyně aplikací
• Eva Šišková – design webu
• Eva Trojanová – konzultace, testování
• Ivan Palacký – hudba
• Jan Fiala – 3D
• Jan Pololáník – zvuk
• Josef Kubáník – role vyšetřovatele
• Mat Slow – UX/UI, grafika, motion
• Matouš Marek – 3D
• Michal Stránský – odborná konzultace, rešerše, texty
• Michal Šachr – 3D, foto
• Miroslav Zelinský – scénář výslechu
• Ondřej Vališ – vývoj
• Pavel Rat – UX/UI, grafika, motion
• Radim Vaňous – film
• Štěpán Trčka – zvuk
• Tomáš Matocha – vývoj
• Zdeněk Homola – odborná konzultace

Děkujeme Slováckému divadlu (Štěpán Goiš, Iva Šulajová) a SUPŠ Uherské Hradiště (Ivo Savara).