Memento vprostřed Uherského Hradiště
Věznice v Uherském Hradišti je areál s pohnutou historií. V počátcích tzv. první republiky zde byli izolováni dělníci usilující o lepší sociální práva, za protektorátu zde byla uvězněna řada českých vlastenců a protifašistických bojovníků.
Popravovat se zde začalo až po druhé světové válce, kdy ve věznici probíhaly retribuční soudy. Po komunistickém puči v únoru 1948, v době procesů inscenovaných komunistickou mocí, se hradišťská věznice stala místem utrpení stovek lidí, a to především z řad politické i názorové opozice, kléru a inteligence. Ve věznici přináležející k budově krajského soudu byli lidé trýzněni a vyslýcháni způsobem, který si v ničem nezadal s vyšetřovacími metodami Gestapa. Dosvědčují to svědectví těch, kteří tamní hrůzou prošli, i zápisy z úředních protokolů.
Imersivní expozice Za zdí
Cílem projektu, na kterém spolupracují neziskové organizace Historia Futurae a Memoria, je vytvořit mobilní aplikaci, imersivní expozici Za zdí pro chytrá zařízení využívající zejména rozšířenou realitu (AR).
Půjde o expozici virtuální, s ambicí zastoupit funkci muzea klasického, které dle aktuálních plánů bude v části hradišťské věznice otevřeno nejdříve v roce 2028; do té doby již není veřejnosti vstup do objektu umožněn. Spolek Memoria na tomto místě s tragickou minulostí usiluje o vybudování Národního památníku obětí totalitních režimů. Ten v naší zemi dosud chybí.
Aplikace bude sloužit široké veřejnosti zdarma a bude primárně site specific, tedy sloužit k užití v bezprostředním okolí uzavřené věznice.
Smyslem díla, které realizuje tým aktivistů, historiků a vývojářů, bude sdílet a komunikovat historii uherskohradišťské věznice a osudy zde perzekuovaných obětí komunistické ideologie jako příklad inovativního připomínání potlačované paměti společnosti. Rádi bychom tak podpořili rozvoj společnosti, která bude mít díky digitálním technologiím svobodnější přístup ke kulturnímu dědictví.


Donoři a partneři



Crowdfundingová kampaň
Expozice Za zdí bude členěna do návštěvnických okruhů, přičemž první okruh se bude sestávat až ze sedmi stanovišť, kdy každé bude mít svůj unikátní obsah v rozšířené realitě – kupříkladu průvodce v podobě 3D AR hologramu, interaktivní vězeňský výslech nebo vkročení do virtuální vězeňské cely.
Celkový rozpočet projektu, který pokrývá vývoj 3D podkladů pro 6 stanovišť, tvorbu UI/UX a grafiky a vývoj aplikace pro operační systémy iOS a Android, je 738.000 Kč. Díky podpoře donorů máme v červnu 2021 pokrytu první 1/3 rozpočtu. O druhou 1/3 se budeme ucházet z veřejných zdrojů.
Třetí 1/3, tedy zhruba 250.000 Kč, jsme mezi zářím a prosincem 2021 zkusili nasbírat prostřednictvím kampaně na Darujme.cz. Za tímto účelem byla zřízena veřejná sbírka s osvědčením Krajského úřadu Zlínského kraje. Přijaté dary byly v pravidelných intervalech zasílány Nadací Via na transparentní bankovní účet Historia Futurae z.ú. Povedlo se získat 171 650 Kč, tedy 69 % z koncové částky. Děkujeme všem, kteří do sbírky přispěli!
Jsou věci, které je třeba udělat. Tahle je jednou z nich.
— Memoria & Historia FuturaeO nás
Memoria je spolek, který vzešel z občanské Iniciativy za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti zformované kolem roku 2009, kdy objekt bývalé věznice mohl být prodán ve veřejné dražbě k libovolným účelům. Spolek usiluje o důstojné a smysluplné využití tohoto areálu, minulosti za zdí v centru města. Silný historický příběh, nečernobílé vidění, téma hledání spravedlnosti a úsilí o férovou budoucnost a demokratickou společnost občanů, kteří jsou obeznámeni s naší společnou minulostí.
Historia Futurae je zapsaný ústav a platforma, na níž se protínají moderní technologie, jako jsou rozšířená (AR) či virtuální realita (VR), s historickými tématy. Historia Futurae je stavěna na principech otevřenosti, transparentnosti, spolupráce a na srozumitelném předávání historie co nejširšímu publiku, a to poutavě, bez předsudků a příkras.

Anna má své kořeny na Slovácku, o hradišťskou věznici se intenzivně zajímá od svých gymnaziálních let. Absolventka Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Jako arts manager se věnuje řadě kulturních projektů. Pracovním domovem jí je brněnské HaDivadlo, součást Centra experimentálního divadla, kde působí ve vedení scény jako intendantka. Je předsedkyní spolku Memoria.

Jakub je výzkumný pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů, vyučuje muzejní studia na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a zároveň působí jako kurátor a konzultant na volné noze se svojí firmou Exponaut.cz. Je autorem řady výstav a spoluautorem několika knih, mimo jiné v roce 2020 vydané publikace "Muzeum v diskusi. Jak vystavujeme soudobé dějiny". Je dlouholetým členem spolku Memoria.

Jan je zakladatel neziskovky Historia Futurae a spoluzakladatel kreativní agentury Little Greta a AR a VR agentury VRCØT. Zajímá se o historii 20. století. Je věčným pochybovačem o smyslu marketingu, a proto hledá seberealizaci v neziskovém sektoru.

Václav vystudoval historii, ale živí se jako marketingový specialista se zkušenostmi ze soukromé, státní i neziskové sféry. V AR a VR agentuře VRCØT působí jako konzultant. Historii však nikdy neopustil, v současnosti pracuje na disertační práci o potírání levicového odboje brněnským Gestapem.

Tom je spoluzakladatel kreativní agentury Little Greta a AR a VR agentury VRCØT. Je velký fanda zejména středověké historie. Na činnosti Historia Futurae se podílí v ideové rovině a jako projekťák.